Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak bezpiecznie kupować przez Internet?

4 września 2017

Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że obecnie dość powszechnie korzystamy z sieci w celu dokonania transakcji finansowych na różnego rodzaju potrzeby. Te szybkie i łatwe w obsłudze płatności online zdecydowanie ułatwiają nam codzienne życie. Okazuje się jednak, że komfort płacenia z zacisza domowego często usypia naszą czujność, co sprawia, że stajemy się łatwym celem dla cyberprzestępców. Dobrze więc zachować ostrożność, ponieważ złodzieje wciąż wykorzystują najróżniejsze metody, by dostać się do naszych kont.

Nieustanne udoskonalanie systemu zabezpieczeń przez wielkie instytucje finansowe zdecydowanie pomaga w ochronie naszych kont internetowych, jednak przestępcy sięgają po coraz nowsze i bardziej wyrafinowane sposoby, aby dokonać kradzieży. Najczęściej bazują jednak na nieuwadze użytkowników, dlatego również sami konsumenci powinni dbać o najbardziej aktualne informacje na temat ochrony ich danych w procesie płatności. Kilka prostych zasad skutecznie uchroni nas przed przestępczymi metodami.

Uważaj na przejmowanie danych
Wyłudzanie poufnych danych to najczęstszy sposób oszustów na przejście naszych kont. Wszystko odbywa się po bezpośrednim zalogowaniu do serwisu internetowego banku na zainfekowanym wirusem urządzeniu. Użytkownik zostanie proszony o wpisanie jednorazowego kodu z narzędzia autoryzacyjnego, mimo że nie zlecił żadnej transakcji ani aktywności, jak np. zmiana PINu do karty. Po wpisaniu kodu, strona zawiesza się a na monitorze widać komunikat z informacją o trwających pracach modernizacyjnych. To oczywiście daje czas złodziejom na wykorzystanie naszego hasła i kodu do przelania naszych środków finansowych. Należy więc pamiętać, aby zawsze zwracać uwagę na takie komunikaty i nie wykonywać ślepo podejrzanych poleceń.

Uwaga na podmianki
Do kolejnej metody oszustwa również wykorzystywany jest wirus, który może zmieniać dane w czasie realizacji przelewu. Chodzi o takie informacje, jak nasz numer rachunku bankowego. Przekręt opiera się na naszych leniwych praktykach. Otóż najczęściej przy dokonywaniu przelewu kopiujemy numer rachunku z maila bądź strony internetowej. Taki skopiowany numer trafia do schowka systemu operacyjnego, gdzie zaczyna działać wirus. Zapisany numer zmienia na numer rachunku przestępcy. Opracowano również takie wirusy, które zmieniają numer rachunku nawet w trakcie ręcznego wpisywania wszystkich cyfr. Jeśli zatem nie sprawdzimy dokładnie danych, możemy łatwo zlecić przelew cyberoszustom. Pamiętaj więc, aby przed potwierdzeniem każdego przelewu dokładnie sprawdzać wszystkie umieszczone w formularzu dane jak na przykład numer konta.

Jak się chronić?
Użytkownicy powinni przede wszystkim zachować czujność i nie klikać w każdy wyświetlony odsyłacz czy załącznik podejrzane maila. Ważne jest korzystanie z programu antywirusowego, które koniecznie należy regularnie aktualizować. W ogóle systematyczne aktualizowanie systemu, programów oraz przeglądarek, pomaga w załataniu wszelkich luk, na których bazują cyberprzestępcy. Warto też sceptycznie podchodzić do wszelkiego rodzaju atrakcyjnych i promocyjnych super ofert, które obiecują łatwe pieniądze. Nikt nie rozdaje za darmo pieniędzy i w takich sytuacjach możesz być pewny, że po drugiej stronie monitora siedzi oszust.