Trwa ładowanie proszę czekać ...

Formy płatności internetowych na rynku polskim

13 sierpnia 2017

Polski rynek e-commerce należy do czołówki najdynamiczniej rozwijających się rynków na świecie. Polscy konsumenci przekonali się wreszcie do wygody i bezpieczeństwa zakupów online i na co dzień korzystają z usług firm pośredniczących w tego rodzaju transakcjach. Eksperci wskazują na istnienie specyfiki polskiego e-konsumenta, który różni się w swoich preferencjach od zachodnich sąsiadów.

Użytkownicy płacący za zakupy w sieci w Polsce, zdecydowanie wciąż preferują tradycyjny przelew internetowy. Co ciekawe, w naszym kraju wciąż stosunkowo małym powodzeniem cieszy się metoda, która z kolei jest ogromnie popularna w krajach zachodnich. Mowa o płatności polegającej na podaniu numeru karty płatniczej, która następnie jest odpowiednio obciążona należnością. Przyjrzyjmy się więc naszym rodzimym upodobaniom w sferze płatności internetowych.

Pay By Link
Jak już wspomniano e-przelew najbardziej przypadł Polakom do gustu. Obecnie metoda ta stanowi ok. 90% wszystkich transakcji, które dokonywane są w sieci. Proces przebiega w ten sposób, że system płatniczy przekierowuje klienta ze sklepu do strony jego banku. Następnie użytkownik musi się zalogować, po czym na monitorze pokazuje się wypełniony formularz, który należy zatwierdzić przy użyciu jednorazowego kodu. Automatyczne uzupełnienie danych zabezpiecza nas przed ewentualnymi pomyłkami oraz zaoszczędza sporo czasu. Cały proces trwa zaledwie kilkanaście sekund.

BLIK
Aplikacja mobilna BLIK została opracowana przez Polski Standard Płatności i jest wielokanałowym narzędziem płatności, z którego korzystamy w najróżniejszych sytuacjach. Z BLIKIEM na telefonie zapłacimy w e-sklepie oraz sklepie stacjonarnym, wypłacimy i wpłacimy gotówkę oraz uregulujemy wszelkie sprawy na poczcie czy w urzędzie. Ta stosunkowa świeża metoda, podbija serca Polaków a z miesiąca na miesiąc coraz więcej placówek wprowadza ją do swojego systemu.

Płatność kartą
Mimo, że metoda ta wciąż budzi lekkie obawy wśród polskich użytkowników, to decydujemy się na nią znacznie częściej niż w przeszłości. Wynikać to może z faktu, że Polacy kupują również zagranicą, gdzie płatność kartą należy do najpopularniejszych metod płatności. Jeśli użytkownik zdecyduje się na tę metodę płatności, zostanie poproszony o podanie numeru karty płatniczej, jej daty ważności oraz trzycyfrowego kody zabezpieczającego. Serwisy płatności online umożliwiają zapisanie i zaszyfrowanie danych kart tak, że przy następnej płatności użytkownik nie musi już podawać żadnych informacji tylko płaci za pomocą jednego kliknięcia. Metoda ta jest bezpieczna, ponieważ nadzorowany przez KNF serwis płatności nie przekazuje danych karty do e-sklepu, tylko udostępnia unikatowy identyfikator użytkownika i to na jego podstawie pobierana jest należność.