Trwa ładowanie proszę czekać ...

5 zasad bezpiecznych zakupów w Internecie

6 sierpnia 2017

Cyberprzestępcy nieustannie poszukają nowych sposobów na to, aby wzbogacić się kosztem użytkowników dokonujących płatności w sieci. Wraz z rozwojem technologii i systemów zabezpieczeń, oszuści wymyślają kolejne sposoby, którymi próbują wyłudzić poufne dane z kont użytkowników. Na szczęście przestrzeganie pięciu prostych zasad, pozwoli uchronić się przed cyber-niebezpieczeństwem.

Mimo, iż przestępcy używają specjalnych programów i wirusów, żeby dostać się do naszych kont, to z reguły wpadamy przez zwykłą nieuwagę. Aby cyberprzestępca mógł dokonać oszustwa, ktoś musi mu to umożliwić klikając np. w podejrzany link, stosując słabe zabezpieczenia lub publiczne sieci. Wystarczy więc, że będziemy ostrożniejsi – oto pięć kroków, które pozwolą nam na bezpieczne kupowanie.

Korzystaj z pewnych urządzeń
Sprzęt ma ogromne znaczenie dla poziomu bezpieczeństwa naszych zakupów online. Publiczne urządzenia i sieci to nie najlepsze środowiska dla dokonywania poufnych transakcji. Ogólnodostępna sieć nie posiada zazwyczaj takich zabezpieczeń jak prywatna. Dlatego zawsze do płacenia online, należy korzystać z zaufanego komputera, który posiada właściwe oprogramowanie i programy antywirusowe.

Chroń swoje dane
Wszelkie dane do logowania do bankowości elektronicznej powinny być dobrze zabezpieczane. Hasło musi być unikatowe, najlepiej jeśli zawiera duże i małe litery oraz cyfry. Nie wykorzystuj tej samej kombinacji, której używasz do poczty elektronicznej i portali społecznościowych. Może i posiadanie wielu haseł nie jest wygodne, jednak na pewno jest bezpieczne. Ponadto, dobrym pomysłem jest regularne zmienianie haseł, co zdecydowanie utrudnia cyberprzestępcy zdobycie dostępu do twojego konta.

Sprawdzaj e-sklepy
Jeśli pierwszy raz jesteś na stronie danego sklepu internetowego i nie jesteś pewny jego wiarygodności, musisz koniecznie upewnić się czy nie masz do czynienia z oszustami. Każdy sklep jest zobowiązany do umieszczenia wszelkich danych zaświadczających prowadzenie działalności gospodarczej. Poszukaj zatem REGONu, NIPu, adresu oraz numeru telefonu. Poszukaj również opinii innych użytkowników.

Twoja metoda e-płatności
Kupowanie online wiąże się z koniecznością wyboru optymalnego dla użytkownika sposobu płatności. Do wyboru jest e-przelew, e-portfel, karty płatnicze czy płatności mobilne. Ważne jest, aby metoda budziła twoje zaufanie i aby pośrednik posiadał wszelkie niezbędne certyfikaty i podlegał nadzorowi KNF.

Bądź zawsze ostrożny
Szybkość i łatwość e-zakupów sprawia, że mechanicznie i ślepo podążamy za instrukcjami z ekranu. Oszuści bardzo często to wykorzystują. Kiedy więc po zalogowaniu na konto bankowe wyskakuje wiadomość z prośbą o podanie jednorazowego kodu bądź z linkiem do innej strony, wiedz, że na 100% ktoś próbuje cię oszukać. Banki NIGDY nie proszą o podanie kodu oraz nie przekierowują na inne witryny!