Trwa ładowanie proszę czekać ...

Premium Rate - jak działają komórkowi oszuści?

13 września 2017

Premium Rate to zmora naszych czasów, która większości z nas przysporzyła wiele strasu. Mowa o usługach o podwyższonej płatności, które najczęściej wykorzystywane są przez różnego rodzaju organizatorów loterii, konkursów oraz plebiscytów. Ich szczególne wzmożenie możemy obserwować w czasie wakacyjnym, gdy nęceni wizją nagłego przypływu gotówki i egzotycznej podróży, dajemy się łatwo wpuścić w maliny. Podpowiadamy jak skutecznie chronić się przed tego rodzaju wiadomościami. 

Jak świat stary oszuści próbują wciągnąć od nas pieniądze tworząc przed nami wizje nagłej i łatwej gotówki. Wszelkiego rodzaju kolorowe ogłoszenia i krzykliwie reklamy mają nam sugerować, że wygrana jest już niemal pewna, wystarczy tylko, że wyślemy krótką wiadomości potwierdzającą jej otrzymanie. Najczęściej informacja o tym, że mamy do czynienia z podwyższoną płatnością za wysłanie takiego SMS-a jest mało widoczna, tak samo jak regulamin i warunki świadczenia usługi. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wszyscy usługodawcy mają obowiązek rzetelnie informować o kosztach swojej usługi, zasadach jej użytkowania oraz umożliwiać opcję natychmiastowej rezygnacji. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Warto działać wcześniej
Zamiast czekać na kolejne wiadomości z obietnicą wielkiej wygranej lepiej od razu zażądać od operatora blokady wszystkich numerów o podwyższonej płatności. Usługa ta zupełnie darmowa. Warto również ustanowić limit kwotowy na tego typu usługi, co sprawi, że po przekroczeniu wcześniej ustalonej sumy w danym okresie rozliczeniowym, abonent zostanie od razu poinformowany. Wszystko po to, aby sam mógł podjąć decyzję o tym, czy wciąż chce korzystać z płatnych usług. Jeśli telefonu używa nasze dziecko, warto zarejestrować je jako użytkownika telefonu. Chodzi o to, że rozwiązanie to umożliwia rodzicowi zarządzanie usługami na koncie dziecka, przez co może sprawować kontrolę nad dostępnością i treściami usług typu Premium Rate. 

Co zrobić po aktywowaniu usługi?
Warto wiedzieć, że wszelkiego rodzaju gry i serwisy informacyjne w formie wiadomości tekstowych SMS organizowane są przez przedsiębiorstwa, które do tego celu korzystają odpłatnie z numerów udostępnianych im przez operatorów telekomunikacyjnych. To wszystko oznacza, że ewentualną reklamację dotyczącą konkretnej usługi Premium Rate będzie trzeba zgłaszać do podmiotu organizującego lub oferującego usługę. Niestety dość zawiłe zapisy regulaminowe sprawiają, że zgłoszona po fakcie reklamacja może zostać odrzucona.

Jak szukać informacji?
Chcąc zgłosić reklamację będziesz potrzebować danych dostawcy konkretnej usługi Premium Rate. Na szczęście znając numer, na który ma być lub została wysłana wiadomość szybko go zidentyfikujesz. Musisz wejść na prowadzony przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wykaz numerów usług o podwyższonej opłacie i wpisać w wyszukiwarce numer. W rubryce ‘podmiot realizujący dodatkowe świadczenie’ zobaczysz nazwę i adres przedsiębiorcy, który odpowiada za usługę typu Premium Rate. Na stronie tej poza nazwą, adresem i danymi kontaktowymi usługodawcy, znajdziesz również regulamin świadczenia usługi oraz warunki jej świadczenia.