Trwa ładowanie proszę czekać ...

Płatności mobilne NFC - o co w tym chodzi?

8 września 2017

Dzisiaj większość z nas bez smartfonu czuje się jak bez ręki. W zasadzie nie potrzebujemy już komputerów, papierowych książek czy telewizorów, ponieważ wszystko to mieści się w naszym telefonie. Co więcej, nie potrzebujemy również portfela ani karty kredytowej, ponieważ z powodzeniem zastąpi je naładowany smartfon ze skonfigurowanymi płatnościami mobilnymi. Wszelkiego rodzaju innowacyjne aplikacje pozwalają klientom większości dużych banków w Polsce, na korzystanie z funkcjonalności bankowości elektronicznej przy użyciu smartfonu. Dzięki mobilnym płatnościom NFC, nasz telefon to świetny środek płatniczy.

Innowacyjna technologia NFC pozwala na dokonywanie płatności w sklepach i punktach usługowych za pomocą telefonu komórkowego, pod warunkiem, że ten wyposażony jest we właściwą aplikację. Wygląda to tak, że dany bank udostępnia aplikację swoim klientom, którzy muszą ją poprawnie zainstalować na swoim smartfonie a następnie aktywować. Czynności te pozwolą swobodnie korzystać z aplikacji. Za jej pośrednictwem będzie można dokonywać opłat dokładnie tak, jak ma to miejsce przy płaceniu gotówką lub kartą płatniczą.

Jak wygląda płatność z NFC?
Ogólnie rzecz ujmując płatności NFC umożliwiają płacenie zbliżeniowo, tak jak ma to miejsce przy użyciu karty bezstykowej. Technologia ta została oparta na oddaniu do dyspozycji klienta przez bank wirtualnej karty, która dodawana jest do jego konta osobistego. Ta wirtualna karta jest zapisywana na karcie SIM telefonu komórkowego klienta. Aktywacja jest niezwykle prosta, ponieważ odbywa się za pośrednictwem wiadomości SMS, ewentualnie konsultanta, który łączy się z nami za pomocą infolinii. Warto podkreślić, że na jednym i tym samym telefonie można zainstalować karty wirtualne NFC z kilku różnych banków, w których dany klient posiada konta. Każdy, kto chce skorzystać z płatności NFC musi posiadać właściwy telefon. Mowa tu o smartfonie, który będzie wyposażony w antenę NFC, kartę SIM NFC oraz aktywowaną usługę u operatora sieci. Na tę chwilę z płatności NFC mogą korzystać klienci czterech największych sieci komórkowych, czyli Orange, T-Mobile, Plus oraz Play. Wspólnie, utworzyły one wspólny standard dla tzw. usług zbliżeniowych płatności komórką NFC, zwany Near Field Communication. Oznacza to, że w każdej z tych sieci obowiązuje dokładnie ta sama technologia NFC i poziomy bezpieczeństwa.

Korzystanie z płatności na telefonie
Należy zaznaczyć, że karta NFC, która jest wydawana danemu klientowi przez jego bank może mieć charakter karty debetowej. Czyli będzie korzystać z salda zgromadzonego na rachunku, lub karty kredytowej, z ustalonym limitem kredytowym dla każdego, indywidualnego użytkownika. Zdarza się, że banki pobierają opłatę za korzystanie z karty NFC. W sytuacji, gdy będziemy chcieli dokonać płatności NFC swoim smartfonem, musimy najpierw uruchomić odpowiednią aplikację, a następnie zbliżyć urządzenie do czytnika. Ten sczytuje dane o numerze karty NFC i transakcja zostaje zrealizowana. Wygląda to tak, jak płatność kartą zbliżeniową tyle tylko, że jest ona niejako „wgrana” w Twój telefon. Masz teraz wszystko w jednym miejscu!