Trwa ładowanie proszę czekać ...

Płatność kartą za zakupy w Internecie

5 października 2017

​Zakupy internetowe cieszą się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego. Oznaczają przecież ogromną wygodę, nieograniczoną dostępność oraz niskie ceny. Zdecydowana większość z nas wybiera płatność drogą internetową, przy czym najczęściej stosowaną formą płatności jest internetowy przelew bankowy.

Wzrost zainteresowania kartami płatniczymi

W międzynarodowych sklepach internetowych oraz na zagranicznych portalach aukcyjnych dominują transakcje realizowane przy pomocy karty. Ponieważ coraz chętniej robimy zakupy online zagranicą, siłą rzeczy musimy przyzwyczaić się do tego właśnie sposobu finalizacji transakcji. Niezwykle istotny jest fakt, że kupujący korzystając z karty w sieci jest chroniony przez międzynarodowe standardy i przepisy prawne. Dotyczy to zarówno momentu przeprowadzania transakcji, jak i sytuacji konsumenta po jej zakończeniu. Oznacza to np. autoryzację każdej transakcji oraz prawa do zwrotu pieniędzy.

Zawsze przed podaniem danych swojej karty należy sprawdzić czy strona logowania jest zabezpieczona protokołem szyfrującym SSL. Uchroni nas to przed przechwyceniem wpisywanych danych przez osoby trzecie. Jak rozpoznać, że znajdujemy się na bezpiecznej stronie? W jej adresie zamiast zwykłego skrótu „http” znajdował się będzie skrót „https”. Strony chronione protokołem posiadają ponadto w miejscu adresu symbol kłódki lub zielone pole.

Rodzaje kart płatniczych

Do transakcji internetowych możemy wykorzystać kilka rodzajów kart. Na rynku kart płatniczych funkcjonuje bowiem kilka rodzajów plastikowego pieniądza:

- Karta debetowa - wydawana jest przez bank, w którym posiadamy rachunek. Korzystając z niej wydajemy środki zgromadzone na naszym koncie bankowym, a konto jest automatycznie obciążane sumą ponoszonych wydatków.

- Karta kredytowa – posiadając kartę uzyskujemy od banku określony limit kredytowy. Zaciągnięte zobowiązania spłaca się pod koniec okresu rozliczeniowego. Istnieje możliwość rozłożenia spłaty długu w czasie, jednak wiąże się ona z koniecznością spłacania również odsetek.

- Karta obciążeniowa – to swego rodzaju połączenie karty kredytowej oraz debetowej. Środki na spłatę zadłużenia pobierane są w regularnych odstępach czasu z konta bankowego, z którym karta jest powiązana.

- Karta pre-paid, czyli tzw. przedpłacona- jest to karta zasilona określoną sumą pieniędzy oraz niepowiązana z żadnym rachunkiem bankowym. Możemy wykorzystać ją do wypłat gotówki lub płatności na określoną kwotę. Ponieważ jest niespersonalizowana, może nią płacić w zasadzie każdy. Wystarczy, że podpisze się jako jej użytkownik.

Kody CVV2, CVC2

Aby transakcje internetowe były bezpieczne stosuje się różnego typu zabezpieczenia. Wspomniany protokół SSL nie jest jedynym sposobem ochrony. Jedną z powszechnie stosowanych form zabezpieczeń transakcji jest konieczność podania kodu CVV2 / CVC2. Tworzą go trzy cyfry, które znajdziemy na karcie przy polu podpisu. Kupujący w momencie dokonywania zakupów,  na etapie wpisywania danych karty np. numeru czy daty ważności jest zazwyczaj proszony o podanie kodu. Dzięki temu można w łatwy sposób zweryfikować, czy dany klient rzeczywiście jest posiadaczem karty, czy może jedynie dysponuje jej danymi, które przechwycił w drodze przestępstwa.