Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak bezpiecznie płacić w Internecie?

18 października 2017

Zakupy przez internet stają się coraz bardziej popularne. Musimy jednak pamiętać o tym, że dokonując płatności drogą internetową narażeni jesteśmy na różnego typu niebezpieczeństwa. Jak nie stać się ofiarą cyberprzestępców? Wystarczy przestrzeganie kilku podstawowych zasad oraz odrobina zdrowego rozsądku.

Przede wszystkim czujność

Oszuści bardzo często podszywają się pod sklepy czy sprzedawców znanych, cieszących się dobrą renomą. Właśnie dlatego powinniśmy się dokładnie przyjrzeć adresowi witryny, w której chcemy dokonać zakupów. Wszelkie literówki czy wstawione dodatkowo cyfry mogą oznaczać, że ktoś próbuje podszywać się pod sklep z pozytywną opinią. Możemy również sprawdzić, czy dany sklep długo funkcjonuje w sieci, jakie posiada komentarze np. na forach internetowych lub w porównywarkach cen. Zaniepokoić powinny nas na pewno: brak fizycznego adresu, numeru stacjonarnego telefonu, numeru REGON/NIP i numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Ta odrobina czujności może nas naprawdę uchronić przed utratą pieniędzy

Płacąc przez internet przestrzegaj zasad bezpieczeństwa!

Dokonując płatności kartą lub przelewem nie podawaj potrzebnych danych na stronie sklepu czy serwisu aukcyjnego. Korzystaj ze stron powszechnie znanych pośredników takich, jak eCard, Dotpay, Przelewy24, PayU, PayPal lub dokonaj transakcji za pośrednictwem witryny internetowej swojego banku.

Koniecznie sprawdź czy połączenie jest szyfrowane. Wcale nie jest to trudne. Przy bezpiecznym połączeniu w pasku adresu powinna pojawić się charakterystyczna zielona kłódka. Połączenie jest szyfrowane również wówczas, gdy adres rozpoczyna się od skrótu „https://”.

Jeżeli korzystasz z karty płatniczej, ustaw dzienny limit transakcji. Natomiast gdy wykonujesz wyłącznie przelewy internetowe zastanów się nad zablokowaniem możliwości wykonywania transakcji internetowych na twoich kartach płatniczych.

Otrzymałeś e –mail rzekomo wysłany przez bank, sklep internetowy czy serwis PayPal? Zachowaj szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie odpowiadaj na niego, ani nie stosuj się do zawartych w nim instrukcji postępowania.  Nie powinieneś również nigdy łączyć się ze stroną banku lub stroną, na której musisz dokonać płatności za pomocą linków otrzymanych za pośrednictwem poczty internetowej.

Korzystanie z komputerów dostępnych w miejscach publicznych np. kafejkach internetowych do dokonywania płatności online nie jest najlepszym pomysłem. Pamiętaj, że nie tylko Ty masz do nich łatwy dostęp. To prawdziwy raj dla internetowych oszustów. Zadbaj też o bezpieczeństwo własnego komputera. Najnowsze aktualizacje systemu, dobry program antywirusowy, antyspyware i zapora sieciowa to niezbędne minimum, aby móc bezpiecznie dokonywać transakcji internetowych. Przede wszystkim zaś pamiętaj o tym, że znane powiedzenie „okazja czyni złodzieja” sprawdza się również w internecie!