Trwa ładowanie proszę czekać ...

Licytacja Allegro

7 marca 2017

Już ponad rok temu pojawiły się pogłoski o tym, że Naspers chce sprzedać Allegro. Informacja ta została ostatnio potwierdzona przez Reuters. Zastanówmy się jednak, kto mógłby zostać potencjalnym nabywcą tej firmy?

Odpowiedź nasuwa się sama: Amazon, eBay lub Alibaba. Niektórzy wskazują także na najpopularniejsze polskie portale takie jak WP.pl lub Onet.pl, jak również i na chińskich inwestorów.

Przyczyny sprzedaży.
Dlaczego jednak Naspers chce sprzedać Allegro?
Pierwszym powodem może być chęć wyjścia z inwestycji w celu osiągnięcia stopy zwrotu. Szacuje się, że zakupione niegdyś za kwotę ok. 1,4-1,5 mld dolarów, Allegro warte jest obecnie ok. 3 miliardów. Co więcej, na polskim rynku e-commerce konkurencja wciąż rośnie. Rozsądniej więc jest sprzedać markę teraz i za korzystną cenę, niż pozwolić, by pozycja Allegro została osłabiona.

Kto i dlaczego kupi Allegro?
Nie jest jeszcze jasnym, czy sprzedaż miałaby dotyczyć tylko Allegro, czy w grę wchodzą pozostałe serwisy tj. Ceneo.pl, OLX.pl, otoMoto.pl i PayU. Taki zestaw byłby nie lada gratką dla nabywcy.
Kupno nawet samego Allegro to łatwy sposób na pojawienie się na polskim rynku i można też założyć, że udział w tym rynku będzie stabilny. Inwestorzy mogą liczyć na to, że wartość serwisu będzie stale rosła. Takie założenie jest jednak ryzykowne, gdyż wejście na rynek Amazona i Alibaby może zachwiać obecnymi liczbami.

Kolejnym powodem kupna Allegro jest fakt, że Polska jest zarówno blisko CEE oraz Europy Zachodniej, a infrastruktura jest sukcesywnie unowocześniana. Jesteśmy także krajem, w którym różne firmy z całego świata posiadają swoje filie i oddziały. Ponadto serwis Allegro ma również bogate doświadczenie w prowadzeniu swojej działalności na rynkach Środkowo-Wschodniej Europy.

Rebranding
Allegro jest najpopularniejszą marką, jeśli chodzi o e-commerce w Polsce. Trudno sobie więc wyobrazić, by potencjalny nabywca chciał zrezygnować z posługiwania się tą nazwą. Co prawda znane są procesy rebrandingu, które zakończone były sukcesem. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że Allegro zyska delikatny dodatek np. „Allegro part of …”

Co to oznacza dla rynku?
Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, kto i w jakim celu nabędzie Allegro. Jedyne co można stwierdzić z całą pewnością to to, że na polskim rynku e-commerce zrobi się dość ciasno, co może oznaczać, że dla niektórych serwisów zabraknie już miejsca.